ČESKÁ GEMOLOGICKÁ LABORATOŘ s.r.o.

Úpravy (treatment) malých diamantů

Jedním z hlavních parametrů majících vliv na hodnotu diamantu je jeho čistota. Ta se hodnotí na základě inkluzí, tj. vnitřních charakteristik kamene. Zpravidla se do šperků používají diamanty od nejvyšší kvality až po SI2.

Kameny s horší čistotou, tzv. „piké“ – I1-I2-I3 mívají výrazné inkluze viditelné pouhým okem. I ony však mají své místo na trhu - jsou podstatně levnější, než diamanty vysoké nebo průměrné kvality.

Díky technologickým postupům je však možné takové to kameny „vylepšit“. Prodej upravovaných diamantů je legální, nicméně prodejce má povinnost kupujícího informovat o tom, že diamant byl dodatečně upraven. V mezinárodních certifikátech se udává termín „treated diamond“ .

Pro úpravu čistoty se používají zejména 2 metody, které se můžou vzájemně kombinovat:

 

  • Plnění sklem – bílé trhliny v diamantu se po vyplnění stávají méně viditelnými
    (anglicky fracture filled diamond)


  • foto: gia.edu

  • Vrtání laserem – do diamantu se navrtají kanálky, kterými se čistící chemikálie dostanou až ke tmavým inkluzím a zesvětlí je (anglicky laser drilled diamond)
  •  

foto: ČGL

Jelikož tyto procesy nejsou ani jednoduché, ani levné, setkáváme se s nimi spíše u větších kamenů. Přesto jsme se v naší laboratoři setkali už s takto upravenými diamanty velikosti 3 mm, tedy zhruba 0,10 ct. Kameny byly zasazeny ve špercích.

Zejména diamantům se skelnou výplní v trhlinách je zapotřebí věnovat pozornost při výrobě a opravách šperků. Tyto kameny vyžadují specifické zacházení – nesmí se čistit v ultrazvukové čističce, škodí jim chemikálie např. v procesu rhodiování šperků a také teplota plamene při zlatnických opravách. Pokud dojde k poškození kamene při opravě, zákazník to bude dávat za vinu zlatníkovi a nejspíše také vyžadovat kompenzaci za poškozené kameny. Pak je složité prokázat, na čí straně stojí právo – zda na zákazníkovi, který ale měl zlatníka upozornit na upravené kameny (přitom o problematických kamenech možná vůbec neví) nebo na zlatníkovi, který měl kameny před opravou zkontrolovat (přitom na to nemá patřičné zkušenosti ani optické vybavení).