ČESKÁ GEMOLOGICKÁ LABORATOŘ s.r.o.

V POSLEDNÍ DOBĚ STÁLE ČASTĚJI – MOISSANIT NAMÍSTO DIAMANTU

Moissanit (chemicky SiC) je synteticky vyrobená napodobenina diamantu, která se vyskytuje na trhu od druhé poloviny 90. let minulého století. Zpočátku znamenal poměrně velké nebezpečí – běžné diamantové testery reagují na moissanit stejně jako na diamant. Postupem času se veřejnost naučila moissanit rozeznávat (mimo jiné má výrazný dvojlom, který lze rozpoznat lupou) a pokusy o „moissanitové podvody” zřídly. V posledních měsících se však s moissanitem setkáváme opět stále častěji.


V minulém týdnu klient zaslal k nám do laboratoře kámen s požadavkem na certifikaci zakoupeného karátového diamantu. Nejednalo se však o diamant (přírodní ani syntetický) ale o pouhou napodobeninu – syntetický moissanit. Hmotnost ani rozměry kamene nesouhlasily s údaji, které měl mít avizovaný diamant. Rozdíl v ceně – nehledě na kvalitu diamantu – kolem 100 tisíc Kč.

 

Kámen byl koupený v České republice, podle klienta byl zatavený v pouzdře. Avšak k nám byl kámen zaslán už samostatně, což může zkomplikovat proces reklamace.

 

 

 

 

 

Doporučení a upozornění


Doporučujeme nakupovat kameny z důvěryhodných zdrojů tak, aby bylo možné vždy uplatnit reklamaci. Pokud však máte podezření, že by se nemuselo jednat o avízovaný kámen, tak doporučujeme k nám zaslat v původním obalu. Vyhnete se tak následným komplikacím s dokazováním, že nedošlo z Vaší strany k záměně kamene.

 

V laboratoři jsme schopni rozeznat napodobeniny od diamantu, aniž bychom měli ke kameni přímo přístup, tudíž není nutné kámen z pouzdra vytahovat. Většinou jsme schopni i rozeznat přírodní a syntetický diamant, aniž by bylo nutné porušit obal.

 

Běžné diamantové zkoušečky (například Presidium PDMT-A) nerozeznávají diamant a moissanit, na oba druhy kamenů reagují stejně! Vyšší řady zkoušeček (například Presidium PMuT-III) sice odliší moissanit od diamantu, ale neodlišuji přírodní a syntetický diamant.

 

Identifikace kamene (bez certifikace) v naší laboratoři vyjde na 242,- Kč.