ČESKÁ GEMOLOGICKÁ LABORATOŘ s.r.o.

Stále více syntetických diamantů na trhu

Moderní technologické postupy umožňují čím dál levnější výrobu syntetických diamantů a tak jejich přítomnost na trhu je stále vyšší a lepší je také jejich kvalita. Jejich odlišení už dávno není v silách zlatníka-klenotníka. Ve většině případů je nutné použít nejmodernější postupy ve špičkově vybavené gemologické laboratoři. Přístroje musí být obsluhované kvalifikovanými odborníky, kteří jsou schopni výsledky testů správně vyhodnotit.

 

V prvních letech výskytu syntetických diamantů byly na trhu přítomné zejména větší diamanty žluté a hnědožluté barvy vyráběné „klasickou“ HPHT metodou (za vysokého tlaku a teploty, napodobující přirozený proces vzniku diamantů).  Tyto umělé diamanty jsou většinou přitahovány silným magnetem (tuto zkoušku nelze aplikovat v případě zasazení kamene ve šperku) a málokdy jsou bezbarvé.

 

Obrázek DiamondView - HPHT diamant

Obrázek DiamondView - přírodní diamant

(zasazen v prstenu)

 

 

V posledních cca deseti letech stále stoupá množství diamantů vyrobených levnější CVD metodou (přirůstáním z plynné směsi vodíku a metanu), které po další úpravě mohou být bezbarvé a více napodobují přírodní diamanty. Jejich odlišení je poměrně náročné tím spíše, že se dnes vyskytují ve velikostech od ca 1 mm. Indické firmy nabízejí malé syntetické diamanty na internetu za cenu zhruba čtvrtinovou oproti jejich přírodním protějškům.

 

Běžné diamantové testery (např. PRESIDIUM©) dokáží detekovat diamant, ale nerozliší jeho přírodní nebo syntetický původ. K tomu slouží pokročilejší přístroje (DiamondSure™) jsou již určené právě pro rozpoznání přírodních a syntetických diamantů. V některých případech je nutné provést ještě další testování přístrojem DiamondView™, který pomocí ultrakrátkovlnného UV záření zobrazí růstovou strukturu původního krystalu. Právě způsob růstu je výrazně odlišný u přírodních diamantů, syntetických diamantů vyrobených HPHT metodou a syntetických diamantů vyrobených CVD metodou.

 

Přehled základních přístrojů pro testování diamantů

 

Přístroj

Výrobce

Princip

Poznámky

Diamantový tester PDMT-A, PDMT-C

Presidium©

Tepelná vodivost

Neodliší synteticky vyrobené diamanty a moissanit

Univerzální diamantový tester PMuT III

Presidium©

Tepelná a povrchová elektrická vodivost

Neodliší synteticky vyrobené diamanty

DiamondSure™

IIDGR (DeBeers Group)

Automatický spektroskop

Část přírodních diamantů je vyřazena a je nutno je dále testovat

DiamondView™

IIDGR (DeBeers Group)

Zobrazení v ultrakrátkém UV záření

Při správné interpretaci je 100 % úspěšný