ČESKÁ GEMOLOGICKÁ LABORATOŘ s.r.o.

Rhodiování může poškodit diamant

Chtěli bychom znovu upozornit na nebezpečí, se kterým se v poslední době stále častěji setkáváme v naší laboratoři. Řeč je o upravených diamantech, které se na trhu nabízejí i pod pojmem „léčené diamanty“. Na internetu můžete kámen koupit i jako „fracture filled“ eventuálně „clarity enhanced“(i když tento termín označován taky zkratkou „CE“, se spíše využívá pro diamanty, jejichž čistota byla upravena navrtáním laserem).

Pokud už takto upravené diamanty vlastníte, je ale důležité o této skutečnosti vědět a informovat o potenciálním riziku! Předejdete tím možnému poškození kamene.

 

Poškození upraveného diamantu rhodiováním 

 

PRO VLASTNÍKY upraveného diamantu, nebo šperku s upravenými diamanty:

Výplň diamantu sklem patří mezi nestálé úpravy kamene, ale za normálních podmínek a běžného používání šperku se není třeba příliš obávat, že by došlo k samovolným změnám. Nicméně pokud chcete takový kámen, nebo šperk čistit eventuálně upravovat – ať už svépomocí nebo u odborníka – je třeba tuto „vlastnost“ zohlednit.

 

PRO ZLATNÍKY/KLENOTNÍKY:

Při přebírání šperku od zákazníků za účelem opravy nebo servisu se vždy informujte, zda deklarovaný diamant (nebo diamanty) nemají upravenou čistotu. Mějte na paměti, že zahřátí šperku při zlatnické opravě, čištění šperku v ultrazvuku ale taky proces úpravy šperku galvanickým pokovením (rhodiováním) může vést k poškození kamene a tím k jeho znehodnocení! Byť upravený kámen vypadá poměrně čistě, ve skutečnosti se vždy jedná o kámen původně podprůměrné kvality s vnitřní čistotou nejčastěji I2-I3.

 

Na přiloženém obrázku můžete vidět, jak proces rhodiování atakoval výplň kamene a původně „maskované“ trhliny se zviditelnily. V tomto případě došlo jen k mělkému poškození, nicméně delší působení chemikálii eventuálně další úpravy můžou vést k radikálnímu a nevratnému poškození.