ČESKÁ GEMOLOGICKÁ LABORATOŘ s.r.o.

UNIKÁTNÍ ZAKÁZKA

V uplynulých týdnech jsme měli příležitost pracovat na unikátní zakázce - zahraniční privátní investor svěřil naší laboratoři kompletní revizi určení sbírky drahých kamenů, která čítá téměř 350 položek.

 

Ve sbírce jsou zastoupeny mimo běžných drahých kamenů také některé velmi vzácné druhy - například painit, jeremejevit, poudretteit, grandidierit, červený beryl, triplit, hambergit a mnoho dalších,se kterými se gemolog setkává velmi zřídka. I proto jsme při této náročné revizi plně využili veškeré vybavení laboratoře, zejména špičkový vědecký přístroj DXR Raman Microscope od firmy Thermo Scientific, který naše laboratoř zakoupila v roce 2012 a od té doby se plně osvědčil jak při rutinní práci tak u speciálních úkolů (určování druhu inkluzí uvnitř drahých kamenů apod.).

 

 

V některých případech jsme museli zcela opravit původní určení kamenů a také jsme odhalili některé synteticky vyrobené kameny i napodobeniny.

 

Kromě velmi zajímavé gemologické práce nám opět vyplynulo poučení pro všechny zájemce o nákup drahých kamenů - ať už jednotlivých nebo kolekcí - konzultujte určení kamenů s odborníky ještě před nákupem. Cena zaplacená za určení kamene (včetně zjištění přírodního nebo syntetického původu a případných dodatečných úprav) je oproti ceně kupovaného kamene opravdu zpravidla mizivá.