NADHODNOCOVÁNÍ KVALITY DIAMANTŮ A DRAHÝCH KAMENŮ
Velmi častý případ (bohužel): Zákazník si koupí ve zlatnictví nebo přes internet šperk s diamantem či s diamanty (rubínem, smaragdem nebo jinými přírodními kameny), od prodejce dostane „certifikát“ – kartičku podepsanou někým, kdo by něco takového podepisovat vůbec neměl, nebo rovnou s podpisem nečitelným. Zákazníkovi začne časem celá situace vrtat hlavou a přijde k nám do laboratoře s dotazem, zda to tak může být. OK, ukažte nám váš šperk a „certifikát“, podíváme se. A překvapení je na světě.
K čemu dochází?
- diamanty nemají deklarované parametry. Čistota, barva a často i hmotnost neodpovídá skutečnosti. A tak místo uváděné čistoty SI1 nebo VS, je kámen ve skutečnosti Pique – I neboli Included (Imperfect),
- diamanty jsou plněné sklem beztoho, že by byl zákazník informován,
- rubín je plněný sklem v takové míře, že jde spíše o sklo s rubínem,
- smaragd má tolik olejové výplně, že z něj přímo teče, ačkoli se o tom v „certifikátu“ nikde nepíše,
- a další a další případy nadhodnocení, zamlčení skutečného stavu, prostě klamání zákazníka.
Proč to prodejci dělají?
- první možnost je, že vědomě podvádějí a zvyšují si zisk (to nikdo z nich nechce připustit),
- druhá možnost, na kterou se obvykle vymlouvají, je ta, že byli sami podvedeni svým dodavatelem. To ale neomlouvá, zodpovědný zákazníkovi je vždy prodejce!
Jak se bránit?
- vyžadujte certifikát renomované laboratoře! Ze světových laboratoří HRD Antwerp nebo GIA. VČeské republice ČGL. Naše laboratoř – Česká gemologická laboratoř, s.r.o., disponuje kompletním materiálním - viz web i personálním vybavením - viz web, které je zapotřebí pro certifikaci podle mezinárodních standardů.
Česká gemologická laboratoř, s.r.o., používá při certifikaci standard IDC, který odpovídá standardu GIA. Drobné odchylky jsou v hodnocení čistoty (IDC standard nepoužívá stupeň FL – Flawless) a brusu (velmi malé rozdíly mezi oběma standardy). Co je velmi podstatné – Česká gemologická laboratoř, s.r.o., na rozdíl od jiných pracovišť v České republice, používá normou předepsané standardy pro hodnocení barvy (SKUTEČNÉ DIAMANTY nad 0,70 ct, nikoli náhražky ze syntetické CZ - kubické zirkonie, jejichž přesnost je podstatně nižší), a pro měření kvality brusu bezkontaktní měřící přístroj OGI Systems Megascope.
- dejte pozor na parazitující reklamu některých společností, které uvádějí, že jsou „Česká gemologická laboratoř“ nebo že mají certifikáty od „České gemologické laboratoře“. To, jestli Váš certifikát je vydán opravdu naší Českou gemologickou laboratoří, s.r.o. si můžete ověřit ať už telefonicky, nebo emailem – viz kontakty.
Situace je závažná všude ve světě, nejenom u nás. Příkladem je aféra s certifikáty EGL - výzvu pana Martina Rapaporta o nadhodnocování diamantů naleznete ZDE.
Mnoho firem v ČR takové diamanty prodává! Zde je příklad (28. 11. 2014):
Obrázek byl dne 24. 3. 2015 odstraněn na opakovanou výzvu advokátní kanceláře, která zastupuje prodejce diamantů s certifikáty EGL International a EGL. Tím, že upozorňujeme na nakalé praktiky některých obchodníků, se údajně dopouštíme nekalé soutěže. Rozhodli jsme se obrázek odstranit s tím, že každý rozumně uvažující člověk si udělá vlastní reálný obrázek sám.
|
Například tento diamant, byl nabízený (dne 28. 11. 2014) na stránkách české firmy XY:
Obrázek byl dne 24. 3. 2015 odstraněn na opakovanou výzvu advokátní kanceláře, která zastupuje prodejce diamantů s certifikáty EGL International a EGL. Tím, že upozorňujeme na nakalé praktiky některých obchodníků, se údajně dopouštíme nekalé soutěže. Rozhodli jsme se obrázek odstranit s tím, že každý rozumně uvažující člověk si udělá vlastní reálný obrázek sám.
|
Certifikát tohoto diamantu je volně dostupný na serveru www.egllaboratories.org (údaj platný ke dni 23. 3. 2015).
Barvu a čistotu kamene hodnotit bez kamene hodnotit nemůžeme. V certifikátu je však uvedena kvalita brusu „EXCELLENT“ a v poznámce dokonce „PREMIUM CUT“.
V tom samém certifikátu je uvedena velikost tabulky 67 %, což podle kritérií IDC-Rules for grading polished diamonds (kterými se řídí mj. laboratoř HRD Antwerp i Česká geologická laboratoř, s.r.o.) znamená kvalitu brusu pouze GOOD! V překladu si to sice znamená „dobrý“, nicméně takové hodnocení je už podprůměrné. Dle IDC-Rules se brus řadí celkem do 4 kategorii a horší než GOOD je už jen FAIR.