ČESKÁ GEMOLOGICKÁ LABORATOŘ s.r.o.

UPOZORNĚNÍ PANA RAPAPORTA NA EGL INTERNATIONAL

 

Drazí přátelé,


posílám vám tento email z důvodu hlubokého znepokojení ze systematického nadhodnocování diamantů – jde o více než 100 000 nadhodnocených diamantů s cenou vyšší než je miliarda dolarů.

V odkazu najdete detailní článek o tomto problému. Další informace jsou také zde  a v obchodním shrnutí zde. 

Zkráceně, laboratoř EGL International vydává certifikáty používající terminologii GIA, ale s odlišnými standardy pro hodnocení, což vylepšuje grading diamantů. V současnosti probíhá soudní jednání, kdy barva diamantů gradovaná u EGL jako G byla ve skutečnosti M a N. Na dotaz jak je to možné, EGL International reagovala v tiskovém prohlášení, že „neexistuje jediný mezinárodní standard pro grading diamantů, který by měl národní nebo mezinárodní platnost“. Zastávám názor, že toto tvrzení je lež a plně podporuji standard GIA, definovaný GIA Gem Trade Laboratory. 

Nechutné nadhodnocování kvality diamantů ošizuje zákazníky. Je to hrubé porušení integrity a legitimity systému 4C. Musí co nejdříve skončit.

Jsem šokován množstvím dealerů a obchodníků pokračujících v prodeji nadhodnocených diamantů. Vyzývám vás ke spolupráci a tlaku na všechny asociace prodejců šperků s výzvou k přijetí následných pravidel: 

1/ Jasně prohlásit, že je neférovou obchodní praktikou používat terminologii GIA při použití odlišných standardů hodnocení, které nadhodnocují kvalitu diamantů.

2/ Definovat jako nadhodnocený každý diamant, který při hodnocení podle GIA standardu je o více než 1 stupeň barvy nebo čistoty horší než uvádí nadhodnocený certifikát. 

3/ Udělat prodejce zodpovědnými za to, co prodávají. Požadujme po prodejcích plné vrácení peněz v případě, že prodali nadhodnocený diamant. V případě, že nevrátí peníze nebo budou pokračovat v prodeji nadhodnocených diamantů, měli by být vyloučeni z obchodování.

Vyzývám všechny k přečtení přiloženého článku (viz odkaz výše) a jeho sdílení emailem i po sociálních sítích. Vzhledem v závažnosti sdělení dávám všem svolení k volnému šíření mého článku. 

Hlavně vás žádám o kontaktování vedoucích činitelů vašich prodejních organizací, žádejte je o aktivní podporu v této věci. Pomozte našemu odvětví v prosazování férových standardů hodnocení.

Při této příležitosti také přeji všem našim přátelům úspěšnou prodejní sezónu. 

S pozdravy,

Martin Rapaport

martin@diamonds.net