ČESKÁ GEMOLOGICKÁ LABORATOŘ s.r.o.

Pozor na falešné certifikáty EGL USA

V posledních týdnech byly do naší laboratoře doručeny nezávisle 2 diamanty s certifikáty EGL USA. Klienti požadovali ověření informací uvedených v certifikátech. Certifikáty byly ve formě plastových kartiček formátu kreditní karty. Kameny i certifikáty pravděpodobně pocházejí ze zdroje v Německu.

Obrázek 1. Rubová strana certifikátů s údaji o kamenech

 

 

Obrázek 2. Lícní strana certifikátů

 

Diamanty byly podrobeny standardnímu gemologickému testování v naší laboratoři. Bylo zjištěno, že se jedná o přírodní diamanty, hmotnost a rozměry se shodovaly s údaji na certifikátu. Další vlastnosti byly však výrazně odlišné. Kvalita kamenů je výrazně nižší než je uvedena, certifikáty jsou tedy nepravé a mají jediný smysl – podvést zákazníka. 

EGL USA (www.eglusa.com) je respektovaná laboratoř s působností v USA a Kanadě. Od původně mateřské společnosti European gemmological laboratory (EGL) působící například v Antverpách a Tel Avivu se EGL USA již před lety osamostatnila. V současnosti certifikáty laboratoře EGL USA patří k nejkvalitnějším na americkém trhu. Ověření pravosti vystavených certifikátů je možné na adrese http://www.eglusa.com/verify-a-report/ , samozřejmě jsme se o ověření pokoušeli, ale bez úspěchu. EGL USA tyto certifikáty nevystavila.

 

Tabulka 1. Porovnání údajů v certifikátech s naším zjištěním

Kámen č. 1

Údaje ve falešném certifikátu

Údaje zjištěné ČGL

Hmotnost

0,45 ct

0,45 ct

Čistota

VS2

Nehodnoceno (SI2 nebo horší)

Barva

F

Nehodnoceno (horší než I)

Poznámka

-

Plněný sklem, vrtaný laserem

 

 

 

Kámen č. 2

 

 

Hmotnost

2,11 ct

2,11 ct

Čistota

SI3

I2

Barva

M

Světle hnědá

Poznámka

-

-

Obrázek 3. Laserový vrt a oranžové odlesky v diamantu č. 1. Tento kámen má na certifikátu uvedenu čistotu VS2 !

 

V diamantu číslo 1 byla zjištěna skelná výplň, takže diamant neměl být vůbec certifikován. O plněných diamantech si můžete přečíst více ve starší Aktualitě („Léčené“ diamanty). Ve stručnosti zde alespoň zopakujeme výtah z IDC-Rules for grading polished diamonds (The International Diamond Council, 4th Edition, 2009), tedy pravidla Mezinárodní diamantové rady pro grading broušených diamantů, s. 14 (podle těchto pravidel certifikuje například laboratoř HRD v Antverpách): Plněné diamanty nesmí být gradovány ani certifikovány. Může být pouze vystavena zpráva o examinaci upraveného diamantu, která smí obsahovat jen druh kamene, hmotnost, rozměry a tvar brusu. Další údaje, zejména barva a čistota nesmí být uváděny.

V diamantu číslo 2 se neshohuje barva ani čistota, jak lze předpokládat, skutečné hodnoty jsou výrazně horší než uvedené ve falešném certifikátu.

 

Zákazníkům, kteří se na nás obrátili s žádostí o porovnání diamantů s údaji ve falešných certifikátech, jsme doporučili reklamovat kameny u dodavatele, případně učinit příslušné právní kroky, neboť se jedná nepochybně o podvod.

Obrázek 4. Foto diamantu číslo 2. Je zřejmé, že čistota uvedená v certifikátu (SI3) není úplně v pořádku

O situaci jsme zároveň informovali kolegy v EGL USA a jsme s nimi v této věci nadále v kontaktu.