ČESKÁ GEMOLOGICKÁ LABORATOŘ s.r.o.

Pozor na „Levné 100% přírodní“ diamanty

Na několika internetových portálech se objevily v nabídce diamanty za velmi výhodnou cenu. Navíc se jedná o kameny se zahraničním certifikátem…

Níže uvádíme 2 příklady těchto kamenů. V obou případech byly kameny nabízené jako 100% přírodní diamanty. Nicméně informace uvedené v certifikátu potvrzují dodatečné úpravy, které vysvětlují tyto „výhodné“ nabídky.

 

Jedná se diamanty certifikované laboratoři IGL – International Gemological Laboratories (http://www.igl-labs.com).

 

 

V tomto případě se jedná o diamant, který prošel úpravou čistoty. Více o tomto procesu je zde. Tato úprava je v certifikátu zaznačena v poznámce – Clarity Enhanced. Nejedná se tedy o deklarovaný 100% přírodní diamant.

 

Uvádění barvy a čistoty u plněných diamantů je v rozporu s pravidly IDC-Rules for grading polished diamonds. Podle těchto pravidel diamanty certifikuje jak naše Česká gemologická laboratoř (ČGL), tak i například uznávaná laboratoř HRD (Hooge Raad voor Diamant) v Belgii. Dle těchto regulí může u plněného diamantu být vystavena  pouze zpráva o examinaci upraveného diamantu, která smí obsahovat pouze druh kamene, hmotnost, rozměry a jeho brus a musí jasně deklarovat přítomnost a druh úpravy.

Diamanty s touto úpravou vyžadují speciální zacházení. Jejich zahřátí může způsobit poškození výplně, stejně tak jako čištění v ultrazvuku. Výplň je také atakována chemickými látkami během procesu rhodiování šperků.


 

 

 

V tomto případě se jedná o diamant s dodatečnou úpravou barvy. V certifikátu u hodnocení barvy (Color Grade) je uvedeno, že se jedná o přírodní modrou (Natural Blue). Nicméně v poznámce je uvedeno, že barva je upravená (Color Enhanced). Opět je tedy zavádějící informace, že se jedná o 100% přírodní diamant (100% Natural Diamond).